Aktualności

Kiedy potrzebne jest oddymianie klatek schodowych?

Aktualność


Kiedy potrzebne jest oddymianie klatek schodowych?

Podczas wystąpienia pożaru kluczowa jest szybka i sprawna ewakuacja osób przebywających w danym obiekcie. Polskie prawo przewiduje wiele rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników lokalu. W przypadku budynków mieszkalnych niezbędne może okazać się oddymianie klatki schodowej, aby usprawnić ewakuację.

Oddymianie klatki schodowej — przepisy

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe reguluje przede wszystkim polskie prawo. Przepisy dotyczą także oddymiania klatki schodowej — znajdziemy je w ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku oraz rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Pierwsza ustawa zobowiązuje zarządcę budynku do stosowania rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo podczas ewakuacji oraz ułatwiających działanie ekip ratowniczych. Z kolei rozporządzenie Ministra wymienia konkretne rozwiązania, które służą zapobieganiu zadymieniu i usuwaniu powstałego już dymu z obiektu, co ułatwia ewakuację.

Oddymianie klatki schodowej — kiedy?

Kolejne nasuwające się pytanie brzmi: kiedy oddymianie klatki schodowej jest konieczne? Przede wszystkim jest ono niezbędne w klatkach schodowych w niskich blokach, które zawierają strefę pożarową ZL II oraz średniowysokich ze strefą pożarową ZL I, II, III lub V. W przypadku wysokich bloków sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana — w zależności od budynku należy zastosować jedną lub dwie klatki schodowe oddzielone przedsionkami przeciwpożarowymi. Wbrew pozorom systemy oddymiania obowiązują nie tylko w nowych budynkach. Kiedy oddymianie klatki schodowej jest konieczne? Systemy oddymiania obowiązują także w istniejących już obiektach — jeśli nie spełniają określonych przez przepisy norm, konieczna będzie modyfikacja budynku. Zgodnie z przepisami funkcją systemu oddymiającego jest między innymi bezpieczna ewakuacja, a ona powinna być zapewniona w każdym budynku.

Rodzaje systemów oddymiających

Najczęściej wykorzystywane w budynkach mieszkalnych są systemy grawitacyjne. Ich budowa jest niezwykle prosta — to otwory, przez które gorący dym (lżejszy od powietrza) może wydostać się na zewnątrz budynku. Istnieją także inne rodzaje systemów oddymiających, np. systemy nadciśnieniowe, jednak nie są one tak często wykorzystywane, ze względu na skomplikowaną budowę i wyższą cenę. Stosuje się je w przypadkach, gdy systemy grawitacyjne nie są wystarczająco skuteczne.

Serwis i konserwacja urządzeń ppoż.

Dla bezpieczeństwa użytkowników danego obiektu kluczowy jest regularny serwis, a także konserwacja urządzeń przeciwpożarowych przynajmniej raz w roku. W tej branży firma NOFIRE Usługi BHP i PPOŻ S. C. działa od 2013 roku, świadcząc usługi na najwyższym poziomie. Nasi pracownicy to doświadczeni inżynierowie i technicy pożarnictwa, specjaliści BHP, a także wykwalifikowani serwisanci oraz monterzy sprzętu ppoż., dzięki którym cieszymy się dużym zaufaniem zadowolonych klientów.

Nasi KlienciW razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z Nami

Kontakt