Aktualności

Czujnik dymu - jak działa i do czego służy?

Aktualność


Czujnik dymu - jak działa i do czego służy?

Jak działają czujki dymu? Zasada ich funkcjonowania jest niezwykle prosta.Czujniki dymu przy pomocy specjalnych detektorów stale monitorują stan powietrza w pomieszczeniu. W momencie pojawienia się niebezpieczeństwa, czyli kiedy normy stężenia objętościowego określonej substancji w powietrzu zostaną przekroczone, dochodzi do uruchomienia sygnałów dźwiękowych, świetlnych lub systemu zraszaczy, które informują nas o niebezpieczeństwie. Na rynku spotkać można się również z modelami wysyłającymi powiadomienia na smartfona - czy to przez Wi-Fi, czy za pośrednictwem karty SIM. Takie działania pozwalają na natychmiastową reakcję w sytuacji pożaru.

Czujki dymu - rodzaje

Z jakiego rodzaju czujkami dymu możemy mieć do czynienia? Jednym z dostępnych rozwiązań jest czujnik optyczny - wykorzystuje on zjawisko absorpcji światła oraz jego rozproszenia. Emiter, który znajduje się w czujniku, wysyła wiązkę światła podczerwonego, które trafia bezpośrednio do odbiornika. W momencie pojawienia się zagrożenia, czyli wystąpienia dymu, wiązka światła zostanie w pewnym stopniu pochłonięta, co jest od razu odnotowywane przez system, dzięki czemu informuje nas o zagrożeniu na bardzo wczesnym etapie. W ofertach wielu sklepów znaleźć można również czujniki termiczne, które uruchamiają się wówczas, gdy w pomieszczeniu osiągnięta zostanie odpowiednio wysoka temperatura. Kolejna propozycja to czujnik rozproszeniowy ultrafioletowy. Zasada jego działania opiera się o światło ultrafioletowe, które skutkuje podniesieniem czułości. Do czynienia możemy mieć także z czujnikiem rozproszeniowym podczerwonym. W tym przypadku rozproszenie światła emitowanego przez diodę LED skutkuje uruchomieniem urządzenia. Warto wspomnieć także o czujniku dwusensorowym podczerwonym, który posiada 2 diody emitujące światło. Uruchamia się wówczas, gdy obie wiązki ulegną rozproszeniu, co czyni je znacznie dokładniejszym urządzeniem.

Konserwacja czujek dymu

Czujki dymu, tak jak wszystkie inne elementy ochrony przeciwpożarowej, należy poddawać regularniej konserwacji. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Podczas konserwacji wszystkich rodzajów czujek dymu sprawdza się przede wszystkim, czy każda czujka dymu znajdująca się w danym obiekcie jest sprawna. Kontroli poddaje się także wszystkie połączenia kablowe, czy działają poprawnie i są odpowiednio zabezpieczone. Dokonuje się również oględzin, czy w budynku nastąpiły zmiany budowlane oraz, czy pod każdą czujką pozostawiona jest przestrzeń minimum 0,5 metra. Podczas konserwacji sprawdza się dodatkowo sprawność baterii akumulatorów czujnika. 

Czułość różnych rodzajów czujników dymu może się zmieniać w czasie eksploatacji, w szczególności w wyniku zanieczyszczenia układów pomiarowych czujki. Najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia są optyczne rozproszeniowe czujki dymu, dlatego ten rodzaj czujki dymu należy poddawać oględzinom częściej niż raz do roku.

Serwis i konserwacja - NoFire

Urządzenia ppoż. pełnią niezwykle istotną funkcję w kwestii bezpieczeństwa danego obiektu i osób w nim przebywających. Dlatego też tak istotną rolę odgrywa serwis i konserwacja tych urządzeń, w tym wszystkich rodzajów czujników dymu. Firma NoFire od wielu lat świadczy profesjonalne usługi z zakresu ochrony przeciwpożarowej i BHP. Przez ten czas udało nam się zdobyć szerokie grono stałych klientów, którzy regularnie powierzają nam konserwacje sprzętów ppoż. 

Nasi KlienciW razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z Nami

Kontakt