Aktualności

Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów?

Aktualność


Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów?

Mimo iż stale dąży się do poprawy bezpieczeństwa w domach i budynkach użyteczności publicznej, pożary wciąż występują. Ich przyczyny mogą być różne - od zaniedbań ze strony zarządcy budynku, po niewłaściwą eksploatację urządzeń i maszyn. W tym artykule przedstawimy najczęstsze przyczyny powstawania pożarów, a także podpowiemy, jak im zapobiegać.

Jakie są główne przyczyny pożarów?

Przyczyn pożarów może być wiele. Jedną z najczęstszych jest nieostrożność przy posługiwaniu się ogniem otwartym. Są to zazwyczaj papierosy, zapałki lub świeczki. Do sytuacji niebezpiecznych zaliczamy przede wszystkim palenie tytoniu w łóżku, wrzucanie niedopałków papierosa do śmietnika, a także pozostawiane naczynia (np. garnka) na gazie bez nadzoru osoby dorosłej. Są to jedne z najpopularniejszych przyczyn pożarów występujących w gospodarstwach domowych, wynikające z nieostrożności domowników.

Mówiąc o zagrożeniach pożarowych, z pewnością należy zaliczyć do nich nieostrożność przy posługiwaniu się substancjami łatwopalnymi. Do takich substancji należą: benzyna, aceton, spirytus, rozpuszczalnik i wiele innych. W domach wykorzystuje się je między innymi do czyszczenia podłóg lub usuwania plam z odzieży. Używane przez osobę dorosłą z zachowaniem ostrożności nie stanowią zagrożenia, jednak w momencie pojawienia się czynnika zapalającego może dojść do pożaru domu.

Pożar domu może być także spowodowany nieprawidłową eksploatacją urządzeń oraz instalacji elektrycznych, czyli np. zasłonięciem żarówki materiałem palnym lub przeciążeniem instalacji elektrycznej w budynku poprzez podpięcie do niej zbyt dużej liczby urządzeń.

W sezonie grzewczym strażacy często są wzywani do pożaru sadzy. Jest to niebezpieczne zjawisko wynikające z zaniedbań użytkowników kominów, czyli nieczyszczenia przewodów dymowych, a także palenia śmieciami lub korzystania z mokrego drewna. Tego typu sytuacje prowadzą do osadzania się sadzy. Pożar sadzy może z kolei doprowadzić do pożaru dachu, poddasza lub nawet całego budynku, a także przenieść się na sąsiadujące obiekty.

Oczywiście występują także naturalne przyczyny pożarów i w naszej strefie klimatycznej należą do nich przede wszystkim wyładowania atmosferyczne. Szczególnie zagrożone są obiekty nieposiadające odpowiednich instalacji zabezpieczających, przez co w wyniku uderzenia pioruna w budynek dochodzi do wybuchu pożaru.

Jak zapobiegać pożarom?

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, takich jak wystąpienie pożaru, kluczowe jest stosowanie się do zasad ppoż. Mówią one także o zachowaniu ostrożności podczas korzystania z otwartego ognia lub substancji łatwopalnych. Niemniej jednak równie istotne jest regularnie przeprowadzanie serwisu i konserwacji urządzeń ppoż., zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Należy pamiętać, że każde urządzenie powinno być poddawane przeglądowi technicznemu przynajmniej raz w roku.

NOFIRE Usługi BHP i PPOŻ S. C. od 2013 roku działa w branży kompleksowych usług z zakresu ochrony przeciwpożarowej i BHP. Nasi pracownicy wykazują się dużą wiedzą oraz doświadczeniem, dlatego przegląd i serwis urządzeń ppoż. przeprowadzany jest na najwyższym poziomie. Od lat dbamy o bezpieczeństwo obiektów mieszkalnych czy też budynków użyteczności publicznej, dlatego cieszymy się zaufaniem i zadowoleniem szerokiego grona klientów - zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Nasi KlienciW razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z Nami

Kontakt